Flash Album Creator Placeholder.

HISTORIE GOLFU

Krátce z historie golfu
 
   Vzhledem k tomu, že nejsem golfový historik, ale sběratel,
tak o historii golfu jen velmi obecně.
 
   O tom, kde a kdy přesně vznikl golf se dodnes vlečou spory. Hry, které něčím byly podobné golfu můžeme najít již v antice, kdy se ve starověkém Římě hrála hra zvaná panganica. Podobná hra byla i ve starověkém Egyptě nebo Číně. Ve 14. století se v Holandsku hrála hra, která se nazývala kolven, obdobná v Belgii byla  chole. Všechny tyto hry si byly podobné tím, že někdo mlátil něčím podobným holi do něčeho podobného míčku, s úmyslem dopravit  míček k nějakému cíli - kůl, jamka. Pořád to ale byla hra bez jasných pravidel a parametrů.
 
  Počátky moderního golfu, tak jak  ho známe dnes, však patří Skotsku, kde se hra natolik rozšířila, že již v 15. století skotský král Jakub II zakázal golf pod trestem smrti oběšením, protože jeho vojáci místo aby plnili své vojenské povinnosti - zejména nácvik lukostřelby, raději trávili čas hraním tehdejšího golfu. Došlo to až tak daleko, že golf byl v roce 1457 oficiálně zakázán výnosem skotského parlamentu, což byla také první doložená písemná zmínka o hře zvané golf. Veškeré restrikce se však minuly účinkem, ba naopak, a zákaz byl po 40 letech zrušen. V průběhu 16 a 17 století hra stále nabývala na větší a větší popularitě, a rozšiřovala se z původního východního pobřeží / okolí St. Andrews, Edinburghu atd / stále dál. Díky veliké oblibě královské rodiny a tehdejší šlechty všeobecně, se golf brzy rozšířil po celém Skotsku a následně i do Anglie.
 
   První formování pravidel začalo v 18 století, a první pravidla byla sepsána v roce 1744. Pomyslným centrem moderního golfu se stal klub v St. Andrews. Klub byl velice oblíbený královskou rodinou a získal privilegium nosit jméno Královský klub St. Andrews, přičemž tuto výsadu má dodnes. Hřiště v St. Andrews byl také dlouho jakousi předlohou pro ostatní hřiště. Původně se v St. Andrews hrálo na 11 jamek, jednoduše proto, že jejich počet plně vyhovoval krajině a pozemku. Během hraní se však přišlo na to, že některé jamky jsou příliš krátké, hřiště se přestavělo a vzniklo devítijamkové. V těch dobách se hrálo ve směru od klubovny, na konec pozemku, a aby se zkrátila dlouhá cesta zpět do klubovny, postavilo se časem dalších devět jamek ve směru zpět do klubovny, a tím vzniklo osmnáctijamkové hřiště, Které jsou standartem dodnes. V roce 1897 byl také Královský klub v St. Andrews pověřen vytvořením jednotných pravidel. Významnou golfovou osobností té doby, která se nesmazatelně vryla do golfové historie byl Thomas Mitchell Morris, Sr. (16 .6 1821 - 24. 5. 1908), zvaný Old Tom Morris, špičkový hráč, který se velmi podílel na vývoji golfu, hřiště, pravidel a etikety. S příchodem železnice se poté golf velmi rychle rozšířil po celém Spojeném království, a díky Anglii jako koloniální mocnosti postupně do celého světa