Flash Album Creator Placeholder.

O sběratelství golfových holí

HOLE A VÝROBCI » O sběratelství golfových holí

Historické golfové hole jsou po míčcích druhým nejrozšířenějším oborem v golfovém sběratelství.

Již od počátků golfu zůstávaly staré hole, které patřily nějakému hráči, profesionálovi, významnému členovi klubu apod. vystaveny v clubhouse. Vždy na čestném, dobře viditelném místě. Nejenže tak byla někomu vzdána pocta, ale hole byly navíc krásnou dekorací klubových prostor. Vystavených holí přibývalo jak v clubhousech, tak v domácích sbírkách. V současnosti je sběratelství golfových holí po světě velmi rozšířené, vychází /ve světě/ sběratelská literatura, historické hole jsou draženy ve věhlasných aukčních síních jako např. Christie´s a cena těch nejdražších bývá v tisících liber

Pár tipů pro začínající sběratele

Jak je asi hůl stará?

Pokud jsme teprve začínající sběratelé, a nebo jen golfisté, kteří chtějí mít doma vystavenou historickou golfovou hůl, tak pravděpodobně nebudeme mít k dispozici sběratelskou literaturu, dle které se dá hůl datovat poměrně přesně. Přibližné stáří golfové hole lze ale celkem jednoduše odhadnout dle některých specifik:

1/ shaft: ve světě se nejvíce sbírají staré hole na dřevěných shaftech. Zde je určení stáří poměrně přesné, protože v USA bylo schváleno použití jiných shaftů než dřevěných pro sezónu 1927 a v Anglii pro sezónu 1930. Od těchto let byly dřevěné shafty poměrně rychle nahrazeny shafty ocelovými, pro jejich větší životnost, jednoduchost výroby a výrobní cenu. Dodnes sice několik málo firem na světě vyrábí v omezených sériích hole na dřevěných shaftech, nebo některý zručný truhlář – golfový fanoušek, zkusí vyrobit hůl na dřevěném shaftu, lze ale na těchto holích velmi snadno poznat, že se jedná o hole nové, nikoliv historické. Pokud se Vám tedy do rukou dostane hůl na dřevěném shaftu, která evidentně nevypadá nově, je vysoce pravděpodobné, že hůl byla vyrobena do roku 1930. Po roce 1930 byly první ocelové shafty potahovány pyrathonovou fólií v imitaci dřeva. Po druhé světové válce již byly shafty výhradně ocelové, nerezové.

2/ hlava hole / u želez /: další dobrou pomůckou je úderová plocha hole. Okolo roku 1905 - 1910 přicházeli výrobci s prvním drážkováním úderových ploch, aby byl zvětšen backspin a aby míček byl pod větší kontrolou při úderu. Do té doby byly úderové plochy hladké, říká se jim smooth face. Pokud se Vám do ruky dostane takováto hůl, je jisté, že byla vyrobena do roku cca 1910. Dnes se tedy již jedná o více jak sto let starou golfovou hůl.

3/ spojení hlavy a hole /u dřev/: cca po roce 1910 začali výrobci používat modernější způsob spojení hlavy a shaftu a to navrtání krčku, do kterého byl shaft zeshora nasazen. Do té doby se používalo spojení tzv. scare neck, krček hlavy i shaft byly šikmo seříznuty, slepeny k sobě lepidlem a ovázány motouzem namočeným ve smole. Pokud se Vám do ruky dostane tato hůl, byla vyrobena do roku 1910 – 1914.

Toto jsou jen základní orientační pomůcky k určení stáří hole. Přesnější údaje zjistíte pokud si pořídíte specializovanou sběratelskou literatutru, nejlepší jsou dle mého názoru publikace o P. Georgiadyho. Pokud se někdo chce tomuto oboru věnovat více, bez sběratelské literaury se neobejde.

 Jakou má hůl asi cenu?

To je asi úplně nejtěžší určit – pro každého jinou. Existují sice publikace, kde jsou uvedeny sběratelské ceny, nebo lze zakoupit aukční katalogy, ale jsou to ceny průměrné a pouze orientační a platí pro hole v top stavu. Velký vliv na cenu hraje kromě stavu a stáří dále její výrobce – někteří z nich působili jen krátkou dobu, nebo jednotlivé hole vyráběli v malých sériích, dále také druh a typ hole - mohlo se jednat např. o nějakou patentovanou technologickou raritu, nebo kultovní model apod. Další faktor určující cenu je, jak moc sběratel hůl chce, obzvlášť pokud mu např. chybí do kompletace setu.

Obecně však platí, /pokud tedy vynecháme všechny výše uvedené speciality a rarity/, že historické golfové hole z běžné tehdejší produkce nestojí zase až tak mnoho peněz v porovnání s dnešními holemi. Velmi pěkné železo, např. z 20. let minulého století, čitelně značené, na dřevěném shaftu a s původním koženým gripem pořídíte již od 1000 Kč. S větším stářím, nebo atraktivitou výrobce či typu hole roste pochopitelně i cena. Pak není nic neobvyklého, že long head putter s dřevěnou hlavou z období 1880 – 1890 např. od skotského R. Forgana stojí 500 a více anglických liber.