Flash Album Creator Placeholder.

O sběratelství golfových míčků

MÍČKY A VÝROBCI » O sběratelství golfových míčků

Sběratelství golfových míčků

Sběratelství předmětů s golfovou tématikou, ať již jsou to hole, míčky, trofeje, literatura, pohlednice, týčka, sošky, porcelán apod., je oproti jiným sběratelským oborům poměrně mladé.

Na významu začalo nabývat začátkem 80 let minulého století a sběratelství míčků v něm zpočátku nehrálo hlavní roli. Nejdříve byly v popředí zájmu golfové hole.  V průběhu několika málo let se ale karta obrátila a hlavním oborem se stalo a jistě i do budoucna bude sbírání míčků.

Důvodů proč se tomu tak stalo je několik:

Míčků bylo v historii golfu vyrobeno několikanásobně více než holí. Golfisté je ztráceli před sto lety a ztrácejí je i dnes.

Míčky nejsou při vystavování náročné na prostor.

Míčky se díky své malé velikosti snáze a levněji posílají po celém světě.

Míčky – ty historické – jsou starožitnosti a jako u každé jiné starožitnosti jejich hodnota léty stoupá. Jsou tedy i výhodnou investicí a dobře uloženými penězi. Nebudou totiž nikdy levnější.

Sběratel míčků si také oproti např. holím může vybrat z více směrů, kterým se jeho sbírka bude ubírat.

Sběratel míčků – pokud si vybere nějaký levnější směr – např. míčky s logy golfových klubů, tak neutratí za svůj koníček tolik peněz

Polička plná historických golfových míčků = efektní dekorace Vašeho interiéru, která nikdy nezůstane nepovšimnuta.

Historický nebo nějak jinak zajímavý sběratelský míček = originální dárek, který udělá radost každému golfistovi. Aby ne, vždyť PRO V jedničky na nedělní turnaj si může zakoupit v každém shopu, ale např. Dunlop mesh z roku 1920?

 Co vše se sbírá:

 Míčky dle období či typu konstrukce

 - péřové míčky „ featherie´s“ – do cca 1850

 - gutaperčové míčky – od cca 1850 do 1900

 - bramble míčky – okolo roku 1900

 - mesh míčky – od cca 1900 do cca 1935

 - dimple míčky – od cca 1900 doposud

 Míčky dle výrobce

 - míčky od výrobců z určitého státu či kontinentu

 / kdy se sběratel zaměří např na pouze výrobce ze Skotska /

- míčky od konkrétního výrobce či výrobců

 / sběratel sbírá např. všechny modely od firmy Dunlop /

Balené / wrapped / míčky

 /Výrobci dříve balili míčky jednotlivě do atraktivních barevných obalů ponejvíce z celofánu  pro zvýšení prodejů/

- sběratel sbírá míčky pouze v originálních obalech

  Autograph míčky - míčky se jmény hráčů

 /Slavní hráči z marketingových a obchodních důvodů propůjčovali a propůjčují své jméno výrobcům/

  Míčky s logy klubů

 - poměrně velmi oblíbený směr, kdy sběratel sbírá míčky s logy jednotlivých klubů

   Míčky s logy firem, institucí

 - nevyčerpatelný zdroj, kdy sběratel sbírá např. míčky automobilek, aerolinek, hotelů atd.atd

 Míčky s motivy animovaných postaviček

 - sběratel sbírá např. míčky s motivem Walta Disneyho / Mickey Mouse, Donald Duck apod.

 A nebo jednoduše, tak jak to dělá hodně sběratelů, kupují cokoliv, co se jim líbí. Vždy ale, podobně jako i v ostatních sběratelských oborech je hodnotnější ucelená sbírka, věnující se určitému tématu, období, typu, výrobci apod.

  Jakou má míček sběratelskou hodnotu?  Pro každého pochopitelně jinou, jak to kdo cítí, jak se míček líbí, jak moc Vám chybí ke kompletaci např. modelové řady apod.  Pokud budeme ale chtít zjistit průměrnou cenu, za kterou můžete míček prodat, či za jakou ho někde ve světě nakoupit, neobejdeme se bez sběratelské literatury, nějaké knihy, kde budou uveřejněni výrobci míčků, modely, období ve kterém se vyráběly, fotografie, aby sběratel mohl porovnat, jak opravdu míček původně vypadal a zejména průměrné sběratelské ceny.  Knih nebylo vydáno moc, ale patrně nejlepší, a sběrateli nejvíce uznáváná je Story of the Golf Ball od Kevina Mc Gimpseyho. Její cena se ale dnes vzhledem k omezenému množství pohybuje v řádech tisíců korun. Její nákup se ale vyplatí, protože sběratele posune dál. Zajímavá je i kniha 500 Years of Golf Ball -  Johna F. Hotchkisse a Johna Stuarta Martina.  Obecně však platí, že nejdražší z míčků, které se dají ještě ve světě sehnat, jsou míčky péřáky – kožené míčky plněné peřím, které byly golfisty používány zhruba do poloviny 19 století, než byly vytlačeny míčky gutaperčovými. Za originální péřák se dnes pořídí automobil. Originální péřák bych dnes ale doporučil koupit pouze v renomované aukční síni např. Christie´s nebo Bonham´s, nebo od renomovaného sběratele. Většinou tito opravdu renomovaní sběratelé působí jako kurátoři těchto aukčních síní, publikují, jsou členy sběratelských asociací apod. Tímto způsobem nákupu nekoupíte padělek. Pozor - péřáky bývají velmi často zaměňovány s míčky, taktéž koženými, které se používaly na přelomu 19 a 20 století pro hru zvanou Five. Těchto míčků se však zachovalo daleko více a nejsou proto tak cenné. Five míček je trochu větší než golfový péřák. Velmi cenné jsou i nástupci péřáků a to gutaperčové míčky / gutty /. Nejdříve se zářezy na těchto míčcích dělaly ručně, později již strojově / machine gutty /. Větší cenu mají pochopitelně ty první, s ručními zářezy. Cenné jsou i bramble míčky, které měly vystouplé dimply připomínající ostružinu, nebo míčky s jinými tvary dimplů než kulatými či čtvercovými. Zpočátku totiž výrobci zkoušeli různé varianty, jak učinit míček ovladatelnějším a jak zvýšit jeho dolet. Můžete se tak setkat i s míčkem , který má dimply ve tvaru půlměsíců. Nakonec se ale ukázalo, že nejlepší jsou kulaté dimply. Cenné jsou i míčky dobových výrobců, kteří působili na trhu pouze krátkou dobu, nebo modely, které se vyráběly v omezených sériích, nebo jich bylo vyrobeno málo. Obecně však platí, že čím původnější míček jakéhokoliv typu, a jeho stav, tím větší sběratelská hodnota.

 Tím se dostáváme k poměrně rozšířenému nešvaru posledních let a to k barvení míčků.  Tímto si prošel každý začínající sběratel včetně mne.  Míčky byly již od počátku, již kvůli podstatě hry výrobci barvené bílou barvou, vyjma menšího počtu míčků pro zimní hru / oranžová, červená barva /. Míčky se barvily nejprve ručně, později strojově. Má to svou logiku. Míček jakékoliv jiné barvy než bílé by golfista po odpalu hůře hledal. Vzhledem k tomu, že v Anglii, Skotsku nebo Spojených Státech existuje spoustu hřišť již po desetiletí, je jasné, že i míčků se tam při hře ztratilo nepočítaně. Nalezený míček, který třeba osmdesát nebo více let ležel někde mezi kořeny či ve vodě, již nebude mít původní bílou barvu. Někteří sběratelé – kutilové, je pak barví a vymýšlejí přitom různé barevné kombinace, aby za ně při prodeji více utržili. Míčky jsou pak vícebarevné, mají různě barevně vyvedené nápisy. Na některých je i znát umělcovo špatné výtvarné provedení. V originálu ale tyto míčky takto nikdy nevypadaly. Neznamená to, že by to byly padělky, to rozhodně ne, míček je opravdu starý 80 let a vyrobil ho např. Spalding, ale tím, že byl nově přebarven do barev, které původně nikdy neměl, se snížila jeho sběratelská hodnota oproti míčku v původním stavu.

 Snažte se tedy do sbírky zařazovat míčky v co nejlepším původním stavu, nebo i míčky se stopami času, stopami hraní, mají na to právo po těch letech. I ohraný míček s pouze zbytky původní barvy bude mít vždy větší sběratelskou hodnotu oproti míčku malovanému modelářskými barvami. Tyto míčky jsou pak spíše dekorační.

Na obrázcích můžete porovnat jak vypadá míček, který je v nálezovém stavu se zbytky původní barvy / míček vpravo / a totožný míček od stejného výrobce již nově obarvený / míček vlevo /.

Aby bylo vše uvedeno na pravou míru je nutno říci, že míčky byly znovu barveny i v dobách minulých, a to samotnými výrobci či prodejci, pro prodloužení jejich životnosti, protože před sto lety se dnešní „lake balls“ prodávaly také. Avšak opět výrobci či prodejci míčky barvili bílou barvou. Na míčcích ale sběratel ihned pozná, zda se jedná o druhé přebarvení / míčkům se říkalo repainted balls /, které bylo provedeno před desítkami let, a nebo o novodobé „umělecké dílo“.

 Kde míčky sehnat?

 Existuje několik možností:

 1/ Sběratelé vyměňují a prodávají mezi sebou. Klasická metoda, kterou známe již ze školních lavic, kdy jsme měnili se spolužáky např. obaly od žvýkaček nebo céčka.

 Výhody: sběratelé míčkům již rozumí, něco o nich ví, a málokdy se mezi sebou šidí, tudíž poměrně velká jistota, že dostanete opravdu to co jste chtěli a co bylo nabízeno. Když potom již budete sběratel s nějakou historií, časem se seznámíte i se zahraničními sběrateli a jistě získáte i cenné přírůstky do Vaší sbírky.

 Nevýhody: K tomuto druhu obchodu ale již nějakou sbírku musíte mít, a i počet sběratelů v ČR je omezený.

2/ Sběratel může nakoupit či vydražit míček od soukromých osob na různých aukčních portálech- u nás např. Aukro, nebo zahraniční eBay.

 Výhody: někdy se dá nakoupit poměrně levně.

 Nevýhody: Pokud nenakupujete u prověřeného prodejce je velké riziko, že budete napáleni. I na našem českém portálu Aukro čas od času nabízejí míčky prodejci a rádoby znalci míčky v hodnotě 20 dolarů za tisíce. Tito prodejci většinou nejsou sběratelé, zkoušejí vytěžit ze zvýšeného zájmu o golf v ČR a z ještě ne moc u nás rozvinutého golfového sběratelství a tudíž z malé informovanosti kupujících. Onehdy jeden takový na Aukru nabízel z ruky obarvené míčky jako naprosté rarity, vhodné jako investici. Většinou ale tito prodejci neznají období, výrobce, model, masovou produkci vydávají za vlajkovou loď výrobce apod. Sběrateli jsou však ale brzy odhaleni, zjistí, že „kšeftovat s míčky“ není zase až takové terno jak čekali, a příště nabízejí na Aukru zase nějakou jinou komoditu. Takže Aukro lze doporučit, ale pouze od prověřených prodejců, eBay pouze pro sběratele, kteří ovládají angličtinu, němčinu a mají již nějaké zkušenosti s nakupováním na internetu v zahraničí a nebojí se. Něco jiného je totiž nákup nových golfových holí v zavedeném anglickém či americkém golfovém eshopu a něco jiného je nákup starého míčku od soukromé osoby odněkud ze Skotska či z Texasu. Vždy se platí dopředu a reklamace se povětšinou nedočkáte. Další podstatnou věcí je výše poštovného. Počítejte z EU vždy několik stokorun, z USA o trochu více,a navíc se ještě připočítává clo a DPH. Doporučuji před dražením kupujícího kontaktovat,  zeptat se na výši poštovného a na možnost balík pojistit  / + další menší částka /

 3/ Nákup u specializovaných prodejců

  Existují prodejci a sběratelé v zahraničí i u nás, kteří se cíleně věnují nákupu a prodeji golfových starožitností / holí, míčků, trofejí , respektive všem možným předmětům z historie golfu /.

 Výhody: Tito prodejci jsou sami sběratelé s potřebnými znalostmi, praxí přehledem a kontakty. Míčky jsou pečlivě nafoceny, popsány, vždy je uveden výrobce, období, model apod. Nekupujete nikdy zajíce v pytli, dokonce, protože se jedná o legální obchod, dostanete daňový doklad.

 Nevýhody:  někdy se Vám může zdát vyšší cena, protože prodejce potřebuje mít nějaký ten profit, ale prodejce naopak vždy ví, co prodává.

  4/ nákup na burze, tržnici, bleším trhu apod.

 Vždy v zahraničí, protože u nás díky devastaci golfu komunisty na historické předměty téměř nenarazíte.

 Výhody: pouze z mé vlastní zkušenosti, protože bratr žije v Anglii: tak někdy se dá sehnat zajímavý kousek.

Nevýhody: K tomuto druhu nákupu potřebujete několik věcí. Buď někoho v zahraničí / nejlépe v Anglii či USA/ máte, ten musí být ochoten tyto trhy navštěvovat, musí vědět co a za kolik koupit, pokud tam zrovna ten den na něco natrefí. Nebo tam za tímto účelem vyrazit sami. Je to tím pádem ta nejméně výhodná varianta nákupu.

 Závěrem:

 Sběratelství golfových míčků má jako každé jiné sběratelství i svá úskalí. Obětujete mu spoustu času, peněz, prosedíte večery u sběratelských knih a internetu, manželka Vás za tyto věci také asi moc nepochválí. Na druhou stranu, když pak sedíte v křesle a díváte se na poličku, ve které odpočívají všichni ti krasavci, které jste tak pracně, dlouho a draze sháněli, a Vy víte, že už Vám chybí třeba jen jeden míček k uzavření např. modelové řady, tak je to krásný pocit. A když k tomu vezmeme v potaz, že ty Vaše míčky jsou staré více jak osmdesát let, odkud pocházejí, na jakých hřištích se s nimi asi hrálo, kdo s nimi hrál, jaký to byl hráč, tak je ten pocit ještě krásnější.