Flash Album Creator Placeholder.

Výrobcí holí a jejich cleekmarks

HOLE A VÝROBCI » Výrobcí holí a jejich cleekmarks

   Výrobců golfových holí od počátků golfu dodnes existovalo velmi mnoho. Symbolů, nápisů a log které používali ke značení svých holí ještě více. Jen P. Georgiady ve své knize Cleek Marks and Trademarks on Antique Golf Clubs jich uvádí 983. V době internetu, nebo možnosti zakoupit výše uvedenou knihu považuji za zbytečné uvádět zde všechny, proto je níže uveden jen pro Vaši ilustraci seznam a popis těch nejznámějších.   V pravém sloupci jsou jména a popisy výrobců, k nim přiřazená  fota v levém sloupci jsou autentická fota výrobců holí, které mi za ta léta prošly rukami.

Alexander Aitken, Gullane, Skotsko

  A.Aitken byl respektovaný skotský profesionál a výrobce holí a míčků, který působil v Gullane Golf Club / zal. 1882/ v letech 1905 -1917. Výrobou se zabýval v letech cca 1892 – 1912. V roce 1896 si nechal patentovat blade putter nesoucí jeho jméno. Jeden z jeho žáků – Willie Anderson vyhrál čtyřikrát US Open. Nejznámější Aitkenův zákazník byl poslanec a pozdější ministerský předseda A.J. Balfour, který byl vášnivý golfista, a pro kterého Aitken vyrobil set holí. Když Balfour pro tisk prohlásil, že set od Aitkena je nejlepší, jaký kdy měl, stal se A. Aitken ještě slavnější.

 

 

Alex Patrick, Leven, Fife, Skotsko

Jeden z nejstarších světových výrobců golfových holí, údajně druhý nejstarší po Jamesi McEwanovi. Otec Alexe Patricka James, který byl truhlářem, začal vyrábět hole ve skotském Fife již roku 1847. Alex převzal podnik v útlém věku po otcově předčasné smrti. Dřeva byla značena jménem A. Patrick, Leven, Fife. Na začátku 20 století začal používat na železech obchodní značku „ostruhu“ a v roce 1920 si zaregistroval obchodní značku podkovu, s nápisem Well Made. V průběhu kariéry proslul výrobou populárních holí jako např. Bull Dog A Pug Brassie, nebo modelovými řadami Sovereign, Rex, Acme, DJS, Crown.A. Patrick zemřel roku 1932, firma ukončila činnost také ve 30 letech.

 

 

Anderson c Blyth, St. Andrews, Skotsko

James Anderson a David Blyth se naučili výrobě holí, když v 90. létech 19 století pracovali ve firmě slavného výrobce Roberta Forgana. Vlastní byznys začali okolo roku 1908 a jejich firma fungovala do roku 1914. Dřeva vyráběli vlastní, železa nechávali kovat u Toma Stewarta. Velmi známý a oblíbený byl jejich speciální model driveru pojmenovaný Invincible a dále byli velmi úspěšní s jejich holemi pro juniory.

 D.Anderson & Sons, St. Andrews, Skotsko

Velmi známý výrobce po celém světě. D. Anderson byl synem slavného Davida Andersona /1821 – 1901/, výrobce míčků péřáků, greenkeepra z Old Course v St. Andrews , který byl více známý pod předzdívkou „Old Da“. Výrobu holí a míčků začal David společně s bratrem Williem a se svými pěti syny kolem roku 1893 ve skotském St. Andrews. Firma byla typickým představitelem výroby golfových holí v těch letech. Dřeva vyráběli vlastní, při výrobě želez nakupovali železné hlavy od jiných výrobců – např. Charles Millar, Robert Condie apod., a osazovali je dřevěnými shafty vlastní výroby. Jejich vývoz do USA a kolonií na přelomu 19 a 20století způsobil velký rozvoj a růst firmy . Důležitým artiklem jejich výroby byly i míčky, které pod obchodním názvem St. Andrews prodávali po tisících balení po celém světě. Vyráběli také oblíbené vycházkové hole. Firma působila do roku 1926.

Rodina Andersonů, otec i synové, všichni se nesmazatelně zapsali do historie golfu, buď jako špičkoví clubmakeři nebo špičkoví hráči

 

 

 

Anderson of Anstruther, Skotsko

Firmu založil James Anderson /1845  - 1895/, původem kovář ve skotském Fife, cca 25 km od St. Andrews na začátku šedesátých let 19 století. Hole začal vyrábět v letech 1860 - 1862 v blízkém Anstrutheru. Okolo roku 1880 to byla již velmi prosperující manufaktura známá pro svou vysokou kvalitu ručně vyráběných holí. James Anderson zemřel roku 1895 a firmu vedl dál jeho syn Alex až do začátku 2. světové války.  Mnoho holí bylo exportováno do Spojených Států, kde jejich největším prodejcem byl The Golf Shop, Chicago. Okolo roku 1905 také firma začala používat číselný systém značení holí.Jako svou značku začal James Anderson používat nápis Anderson  Anstruther v kroužku někdy okolo roku 1875. Tento kroužek měl v průměru půl palce - tedy cca 1,3 cm. Tuto značku používal do své smrti  v roce 1895.Od roku 1895 do cca 1915 syn Alex značil hole stejně velkým kroužkem, kroužek byl ale dvojitý. Od roku  1915 do konce výroby byl používán kroužek se jménem, ale veliký téměř 2 cm. Jako další značku Alex Anderson zavedl v roce 1905 symbol letícího šípu. Tato značka byla používána až do ukončení výroby v třicátých letech.

Anderson & Gourlay, St. Andrews, Skotsko

Pouze 10 let, letech 1922 - 1932 trvalo partnerství dvou známých skotských výrobců D. Andersona a W. Gourlaye. Rodinu Andersonů ze St. Andrews není třeba více představovat a Walter Gourlay byl předtím dlouhá léta partnerem Jamese Spence / Spence & Gourlay /. Anderson a Gourlay používali jako obchodní značku písmeno A a G v kruhu. Vyráběli pouze hlavy holí pro jiné výrobce a obchodníky.

 

Army & Navy Co – operative Stores, Londýn, Anglie

Army & Navy Co  byla původně obchodní a zásilková společnost pro britské ozbrojené služby doma i v zahraničí. Prodávali přes dobře ilustrované katalogy veškeré sportovní zboží, které dodávali britské armádě po celém světě.  Provozovali také obchod na Victoria Street. S vlastní výrobou začali v raných devadesátých letech 19. století. Nejlepším počinem této splečnosti bylo, že pro ně jako clubmaker v 90. letech 19. století pracoval jako clubmaker legendární James Braid. Společnost také dělala obchodního agenta pro mnoho jiných dobových výrobců. Hole byl značeny A & N C S L – případně i jménem výrobce hole.

 

Ayres F.H., 111 Aldersgate, Londýn Anglie

F.H. Ayres byl jeden  z nejstarších prodejců a výrobců sportovních potřeb v celé Británii.Firma byla založena již roku 1810 ! a prodejem golfových holí se začali zabývat kolem roku 1880. Nejprve si hole nechali vyrábět od jiných dobových výrobců a nechali je značit svým jménem. Vlastní výroba začala kolem roku 1900 a od této doby používali jako svou značku maltézský kříž. Byli také velmi úspěšní s potřebami pro tenis. Firma působila cca do roku 1935.

J.P. Cochrane´s Ltd., Edinburgh, Skotsko

 

Rodinná firma začala kolem roku 1895 jako výrobci golfových míčků a i když vyráběli nějaké hole, s jejich výrobou začali naplno okolo roku 1910. Stali se  jedním z hlavních vývozců do Spojených Států,  prosluli svou Giant Niblick / niblick s obří hlavou/. Byli také jedním z výrobců kde byla prováděna kvalita výroby , inspektor kvality značil malou tečkou. Jako obchodní značku používali rytíře ve zbroji, nebo knot zápalné šňůry.
Výroba byla ukončena kolem roku 1930. 

 

 

 

 

 

Robert Forgan & Son St. Andrews, Skotsko

 

 

Robert Forgan / 1824 -1900/, jeden z nejznámějších světových clubmakerů, začal hole vyrábět již v roce 1852. Proslavil se, když v roce 1863 vyrobil sadu holí pro prince z Walesu, a poté za to v roce 1880 dostal výsadu používat jako obchodní značku princův znak - chochol s třemi pštrosími pery. Když se princ stal v roce 1901 anglickým králem, / Edward VII /, byl poté tento znak změněn na královskou korunu. Ten byl používán do roku 1908.  Firma v roce 1926 pohltila jiného skotského  výrobce - firmu James Spence, který používal obchodní značku vlajka v jamce, kterou od té doby začala firma Forgan na svých holích  používat. Společnost Robert Forgan existuje dodnes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Charles Gibson, Westward Ho, Anglie

 

Westward Ho je nejstarší gofový klub v Anglii, založený roku 1864, hřiště navrhoval sám slavný Old Tom Morris. Charles Gibson / 1864 – 1937 / působil v tomto klubu jako profesionál od roku 1888. Zde také vyráběl a prodával golfové hole. Byl vyhlášený jako výrobce krásných a kvalitních holí. Zajímavost: Gibson byl královskou rodinou pověřen k výrobě tří miniaturních golfových holí, které jsou dodnes vystaveny v Queen Marry Dolls House na zámku ve Winsdoru. Jako obchodní značku používal symbol vzpínajícího se koně, na dřevech pak  jméno.

 

 

 

Wiliam Gibson & Co., Kinghorn, Skotsko

 

 

 W. Gibson začal vyrábět hole již v roce 1887 v Edinburghu, později přesídlil do Kinghornu. Ve své době byl velice uznávaný, jako první vyráběl hole s přírubou, vlastnil několik patentů např. Genii, nebo raritní Smith´s Patent - anti Shank. Jako svou značku používal hvězdu. Do roku 1915 byl používán symbol prázdné hvězdy, poté hvězdy plné. Na počátku 20. století byla firma W. Gibson největší manufakturou na výrobu golfových holí na světě.

  

J.B.Halley & Company, Londýn Anglie

 

 

 

 

 

J.B. Halley byla obchodní firma s golfovým zbožím, s ambicí menší vlastní výroby. Od roku 1898 prodávali hole, míčky a příslušenství jiných výrobců.  Vlastní výroba začala okolo roku 1900.
Halley se obrovsky proslavil výrobou gutty míčku Ocobo, který byl obchodně velmi úspěšný.
Halley používal několik značek, např. zkřížené meče, mušli, H v kroužku nebo pyramidu.  Firma existovala do 30 tých let.

 

 

 

 

 

 

 

Hendry & Bishop, Edinburgh & Leith, Skotsko

 

 

Společnost Hendry & Bishop začínala počátkem 20. století původně jako výrobce koňských postrojů. Hole začali vyrábět okolo roku 1910. V roce 1911 si nechali zaregistrovat značku biskupského čepce. V roce 1926 k němu ještě přibyl nápis Mitre Brand. Firma byla velice úspěšná i celosvětově, nejznámější a nejlepší z jejich holí byly z modelové řady Cardinal a Edina. Činnost této firmy byla ukončena s příchodem 2. světové války.

 

 

 

 

Alex Herd, St. Andrews, Skotsko

 

 Alex Sandy Herd byl jeden z nejlepších skotských golfistů konce 19. století. Roku 1902 dokonce vyhrál Open. Pracoval jako profesionál v několika golfových klubech a také pochopitelně jako mnozí jiní profesionálové vyráběl a prodával hole. Open dokonce vyhrál s holemi vlastní výroby. Herd měl také několik patentů, např. tehdy dobře prodávanou specální hůl push-iron.

George Nicoll, Fife, Skotsko

 G. Nicoll / 1861 -1945 / byl světoznámý clubmaker, který jako původně kovář a výrobce bicyklů, začal hole kovat v roce 1881 a během několika let se jeho hole díky kvalitě a preciznosti staly velice oblíbenými a uznávanými. Hrálo s nimi i spousty dobových velikánů, např. Bobby Jones, který s nimi vyhrál v roce 1930 Grand Slam.
Historie firmy přetrvala neuvěřitelných 102 let až do roku 1983, kdy firma ukončila činnost. Do roku 1890 používal Nicoll k označení svých holí nápis G. Nicoll, Leven v kruhu, od roku 1890 to samé v oválu. V roce 1898 byla přidán i symbol Nicollovy „ vztyčené dlaně".

 

Ben Sayers, Leith, Skotsko

 

Rodina B. Sayerse začala hole vyrábět kolem roku 1890. Jako obchodní značku používali písmeno B, okolo roku 1920 začali používat ptáka drozda – červenku.

Samotný Ben Sayers se narodil v Leithu v roce 1857. S výrobou holí a míčků začal již koncem 80. let 19. století. Ben Sayers proslul výrobou gutaperčových míčků, vynálezem Benny putteru - / hranatý grip /. Firma Ben Sayers jako výrobce golfových holí působí dodnes – již více jak 130 let

 James George Sherlock, Oxford , Anglie

Sherlock se narodil v High Wycombe roku 1875. Byl profesionálním golfistou, vcelku úspěšným, jednou dokonce dělal kapitána Anglie proti Skotsku, poté ještě úspěšnějším trenérem a výrobcem holí. To vše v Oxford University Golf Club, kde působil v letech 1894-1909 a v Stoke Poges v letech 1910 – 1920. Používal velice originální cleek mark – značku a to kruh, který značil O, v kruhu kříž, který znamenal X a písmena FORD, což dohromady znamenalo OXFORD. Dále také občas byla značena postava stojícího lva.

Robert Simpson, Carnoustie, Skotsko

Narodil se ve skotském  Earlsferry r. 1862, ale je spojen spíše s Carnoustie, kde působil jako profesionál v letech 1891 až 1898, a kde poté založil firmu na výrobu holí. Pocházel ze 6 bratrů, kteří všichni působili v golfu. Nejznámější byli Jack a Archie Simpsonovi, přičemž Jack vyhrál Open v roce 1884. Po roce 1900 pod stoupajícím vlivem kovárny Jamese Gourlaye / Carnoustie /, také předního výrobce holí, odebíral Simpson železné hlavy právě od Gourlaye. Na hlavách holí tedy byly kromě kulaté značky R. Simpsona také znak Gourlayovy kotvy. Robert Simpson emřel r. 1923. Firma pod vedením jeho syna a dalších členů rodiny fungovala až do roku 1978.

 

Spalding & Bros AG, USA

 

 

Goodwill Albert Spalding, bývalý profesionální hráč baseballu založil firmu na výrobu a prodej sportovního vybavení kolem roku 1876, společně se svým bratrem. Golfem se začal zabývat až kolem r 1896. Věnoval se také ale i propagaci golfu v USA, když v roce 1898 podepsali smlouvu s famózním hráčem Harry Vardonem, šampionem British Open. Vardon s jejich míčem Vardon Flyer v roce 1900 vyhrál US Open. Firma se brzy stala velice známou a její výrobky se dodávaly do celého světa, přičemž na anglický trh vstoupil Spalding po roce 1900, kdy otevřel prodejny v Londýně, Dysartu, Edinburghu, Manchesteru,  Birminghamu, a také dvě továrny – v Londýně /1910/ a ve skotském Dysartu /1915/. Kromě golfového vybavení také Spalding vyráběl vybavení pro tenis a další různé sporty. Zanedlouho se již nadnárodní koncern Spalding stal jedním z největších světových výrobců. Spalding ke značení svých holí používal mnoho symbolů, např. kladivo, kovadlinu, baseball míč apod.

 

St. Andrew Golf Company, Glasgow, Skotsko

 Společnost byla založena po roce 1900. Jako svou obchodní značku používala hlavu jelena, později běžícího jelena. V roce 1920 začala být používána i značka slunce. S holemi tohoto výrobce hráli i doboví velikáni Denny Shute a Gene Sarazen. Firma působila v oboru do počátku 80 let. 

Standard Golf Company, Sunderland, Anglie

 

William Mills změnil dosavadní tradiční postupy při výrobě holí v devadesátých letech 19. století, když začal vyrábět fairwajová dřeva a puttery s hliníkovými hlavami. Jako svou značku používal nápis Standard Golf Co.

 

 

Tom Stewart , St. Andrews, Skotsko

Tom Stewart ze skotského St. Andrew hole vyráběl v letech 1893 až 1932. Ve své době byl velice uznávaný a respekotvaný výrobce, dodnes patří mezi nejslavnější clubmakery. Jeho smysl pro dokonalost byl legendární a s jeho holemi hráli i takoví golfoví velikáni jako Old Tom Morris, Bobby Jones, Francis Quimet a další.Stewart často chodil osobně kontrolovat výrobu holí. Pokud jím kontrolovaná hůl byla dle jeho představ, vyrazil osobně na hlavu hole tečku. Jako obchodní značku používal dýmku a nebo šíp s nápisem „Accurate“. Značka šípu byla používána pouze na putterech a to v období cca 1905 – 1930. Hole od T. Stewarta jsou mezi sběrateli žádané a ceněné.

 Tom Morris, St. Andrews, Skotsko

Thomas Mitchell Morris Sr – zvaný Old Tom se narodil roku 1821 a již ve 14 letech pracoval jako caddie. Golfovému řemeslu se vyučil u neméně slavného Allana Robertsona. Old Tom byl během svého dlouhého života úspěšným výrobcem holí, míčků, vynikajícím hráčem, famózním architektem gofových hřišťa obrovským inovátorem golfu jako takového / 18 jamkové hřiště, širší fairwaye, oddělená odpaliště pro jednotlivé jamky, greeny prosívané pískem atd. První hole vyrobil Morris v roce 1864 a výroba holí s jeho jménem a siluetou pokračovala i po Morrisově v roce 1908 až do 30. let minulého století. Hlavy holí pro Morrise vyráběli zejména jeho přítel neméně známý skotský výrobce Tom Stewart a další skotský výrobce Robert Brodie, který byl striktně velkoobchodním výrobcem hlav holí, které vyráběl pro další výrobce golfových holí. Hlavy byly již ve výrobě značeny jménem a podobiznou Toma Morrise. Každý z těchto výrobců používal trochu jinou podobiznu Toma Morrise a jiný styl písma ve jméně Tom Morris vyraženém na hlavě hole. Hlavy dřev byly značeny Tom Morris, nebo Tom Morris St. Andrews.

 

Winton & Co, Montrose, Skotsko

 

James Winton / 1835 – 1907 /, zakladatel rodinné firmy Winton & Co. Firma začala hole vyrábět okolo roku 1890 v Montrose ve Skotsku, později přidali k výrobě i obchod s golfovými potřebami. Produkce byla ukončena kolem roku 1930. Na železných hlavách používali jako svou značku diamant

___

___